Czas na Kol Nidrei

Autor: Anna Grabowska, Gatunek: Poezja, Dodano: 19 kwietnia 2015, 17:03:21

Posłuchaj, zaczęli dąć w szofary. Prastarym zwyczajem

rosną źrenice i ciarki na grzbietach. Gdy nadchodzi kobieta,

spuść wzrok, miewa niekoszerne uda i usta. W biuście falują grzechy.

Będą wołać - diaspory łączcie się i wydajcie plony. W skażonych

ciałach urodzą się obawy, z koślawych ścieżek wyjdą węże.



I coraz ciężej będzie na ramionach, ale ona udźwignie,

bo nie wierzy w duszpasterzy i świąteczne nagonki.

Nie zastąpi karmy głową zwierząt, a nierząd nie w niej,

ale w żądnych złota iskariotach. W górze otwarte księgi,

przysięgnij, że nie chcesz żadnej rzeczy która jego jest.



Wśród klęsk i zwycięstw - wybór jest jeden. Starym credo

się podpierasz, maczasz jabłko w miodzie. Na co dzień

kąpiel w mykwie zmywa prawdę i krew. W dole śmiech,

kwef dla niepoznaki, a łaski znikąd. Dzikość.

Komentarze (42)

  • oczywiście dobry, co najmniej dobry. ale po pięciokrotnym czytaniu, co już jest chyba dowodem na to, że dobry:) nie do końca do mnie dociera przesłanie - co może być wynikiem oczywiście jakichś moich braków - w końcu żyję w kraju czystym etnicznie, jak podobno nigdy dotąd w historii Polski. wydaje mi się, że jestem tolerancyjna, ale fakt owej czystki na pewno ukształtował nasz światopogląd -(Polaków)

  • * pojawiła się pierwsza podpowiedź;) - kwef - w okienku chybione
    :)

    • --- ---
    • 19 kwietnia 2015, 18:56:14

    prawdziwy potworek logiczny językowy i rzeczowy
    nikiforek
    i ja jestem zacofany

  • pańskie zacofanie nie jest moją winą.
    dzisiaj mam wolne, podobne przypadki przyjmuję od wtorku do piątku.

  • Bazując na powyższym pustosłowiu (bo przecież nie wierszu) a także pozwalając sobie rozszerzyć nieco zawarte w nim uwagi, dochodzę do wniosku, że życie jest nie tylko gorzkie, ale też hermetyczne aż po granice bełkotu, pretensjonalne, umiarkowanie gramatyczne i oparte o ważne słowa błagające o treść jak w powyższym gniocie .

  • proszę sobbie sobie nie przeszkadzać :)mają państwo jak widać wiele czasu do stracenia. ja, mam ważniejsze rzeczy do zrobienia.

    • --- ---
    • 19 kwietnia 2015, 19:25:51

    no pięknie
    sama pani jest przypadkiem wnoszę ze słów że to choroba zawodowa a podobno nie można sie tym zarazić a jednak zdarza się
    i co teraz pani doktor

  • pani aniu ,to nie my tracimy czas tylko pani wrzucając tu same gnioty, my sobie tylko te pani gnoty poczytujemy i komentujemy, czy to aż tak trudno zrozumieć ?

  • Zignoruj to Anno. To nie żywi ludzie, to fantomy

    • --- ---
    • 19 kwietnia 2015, 19:32:06

    tak fantom 4 -:))) tomcat
    prawidłowo pani wando
    para

  • ha ha szczypiorek na wiosnę ożył :)

    McDonnell Douglas F-4 Phantom II

    to mi nawet pasuje do CV :))

    • --- ---
    • 19 kwietnia 2015, 19:47:53

    kolejny poeta co nie chce bronić swego wiersza albo......................

  • albo nie ma argumentów.......................

  • Tekst wyśmienity. Niestety świat roi się od przygłupów - Liternet też.

  • bardziej przegadać sie nie dalo istoty? et Kosz i smieci- bagno

  • przygłupów z TWA ha ha :) no zróbcie sobie tu zebranie poklepywacze rasowego grafo ha ha :)

    • --- ---
    • 19 kwietnia 2015, 20:07:08

    oświecił pan ciemny naród
    wyśmienity tekst a co na to się złożyło pan zapomniał przekazać
    jak pan nie chce dołączyć do niepełnosprawnych to śmiało czekam na fachową recenzję

  • Jabrzemskim nie ma sie co przejmowac to grafo strzelacz i samozwany poeta he he

    • --- ---
    • 19 kwietnia 2015, 20:17:22

    wiem wiem
    niech błyśnie co mi tam ma okazję być prawdziwym bohaterem a nie klaką

  • Zgadzam się z Garściem, pan Jabrzemski tylo rzuca słowa na wiatr, a gdy dochodzi do potyczki na argumenty ucieka jak ten kulawy pies ... nie ma co się Janie spinać na argumenty z człowiekiem , który sam pisze na tym samym poziomie co autorka , a jak wiadomo swój do swojego ciągnie :)

    • --- ---
    • 19 kwietnia 2015, 20:22:30

    spoko może zmądrzał jak widzi wokół kretynów to coś tam odróżnia chyba jeszcze

  • a może spojrzał w lustro i się przestraszył ha ha :) czasami ludzie piszą o innych wzorując się na sobie , bo nie potrafią znieść swojego losu

    • --- ---
    • 19 kwietnia 2015, 21:05:12

    co ty nie może być on też myślałem że jak z taką pewnościa nawija tzan nabija się z nas to siebie wyłączył z góry -:)))
    no no no coś takiego nie pomyślałbym -:))))taki maestro

  • pan Jabrzemski jest wielkim poetą , ale wśród swojej rodziny :) pewnie rodzinne półki uginają się od jego tomików ,bo nikt inny nie kupił :) ale jak przyjdzie zima to można czym podpałkę zrobić :)

    • --- ---
    • 19 kwietnia 2015, 21:35:24

    a nie mówiłem tytan nie poeta co tam tytan tytanic wręcz -:)))

    • --- ---
    • 19 kwietnia 2015, 21:39:01

    coś te okienka tak wymownie jakoś patrzą i milczą dostojnie nieprawdaż żeż

  • ot sobie beknął i teraz schował się jak mysz kościelna :) nie ma czym się przejmować , tylko potwierdził swoją miałkość intelektualną ,bo nawet nie stać go na jakąś ripostę

  • okienka to organizacja TWA , zawsze na straży :) swój grafoman do swojego grafomana ciągnie :)

    • --- ---
    • 19 kwietnia 2015, 21:48:33

    to jest ból bo tak naprawdę nie ma z kim pogadać a to jest dość skomplikowany wiersz nawet twórczyni nie zdaje sobie sprawy jak namieszała
    rozwlekły ale początek ma całkiem ciekawy kilika rzeczowych pomyłek trochę logiki trochę litencji i byłby tekst + odopowiednia wersyfiakcja
    a tak d*pa bisk*pa

    • --- ---
    • 19 kwietnia 2015, 21:53:34

    od dziś nie grafomani a imperatywiści a zajęcie ich imperatywizm
    -:)))))

  • nie ma z kim pogadać , bo autorka tego gniota pewnie z bólem zagląda w komentarze i płacze do poduszki ,że ktoś obnażył to ,że pisze samą grafomanie ... innego wytłumaczenia nie ma niestety ... na jej miejscu też bym sie gdzieś zaszyła , gdzie nie ma internetu ...

    • --- ---
    • 19 kwietnia 2015, 22:04:42

    no i drzew szkoda nie -:)))
    dość na dziś N Y ja
    zlot się zrobił niezły trza przyznać -:))
    bye